Ciekawostki o Singapurze

 • Ludność zamieszkująca Singapur to przede wszystkim potomkowie chińczyków – 77%, malezyjczyków – 14% i hindusów – 8%. Tylko 1% ludności pochodzi z innych krajów azjatyckich lub europejskich.
 • Polacy  w Singapurze
  Liczba Polaków przebywających w Singapurze waha się od 10 do 100. W różnych okresach roku jest to zazwyczaj liczba nie przekraczająca 50 osób.
 • Religia
  Religią dominującą w Singapurze jest Buddyzm (odmiana chińska). Chrześcijanie stanowią tylko 4% wyznawców, są jednak uważani za jednych z najżarliwszych wyznawców chrześcijaństwa na świecie, które w Singapurze przeżywa swój rozkwit. Nie ma tam żadnych konfliktów na tle religijnym.
 • Woda
  Singapur nie dysponuje własną wodą pitną, kupuje ją od Malezji i uzdatnia. Woda płynąca w kranach nadaje się do bezpośredniego spożycia. Woda mineralna jest bardzo droga i nikt jej nie kupuje. Każdy natomiast posiada swój „bidon”, który można napełnić wodą w wielu miejscach w mieście, w tzw. frigeriach.
 • Armia
  Każdy singapurczyk po szkole średniej przechodzi 2-letnie przeszkolenie wojskowe. Singapur dysponuje doskonale wyszkoloną armią.
 • Nowy Rok
  Singapur, ze względu na mieszankę kulturowo-etniczną, nowy rok wita aż cztery razy! Po raz pierwszy już w październiku, podczas Deepa Vali, czyli hinduskiego powitania nowego roku. Następnie jest on obchodzony tak jak u nas, 1 stycznie. Zaraz potem, 19 stycznia Malajowie celebrują swój Hari Raya. Świętowanie zamykają Chińczycy, witający nowy rok w połowie lutego. Za każdym razem zgodnie bawi się i świętuje całe miasto. Niezwykle hucznie jest obchodzony chiński nowy rok. Zabawa jest przednia, ja miałam okazję pobawić się podczas malajskiego i chińskiego święta.
 • Singapur a muzułmanie
  Singapur jako jedyny w tym rejonie świata opiera się religii muzułmańskiej, kraje go otaczające w większym lub mniejszym stopniu są zamieszkane przez muzułmanów.
 • Przeciętny Singapurczyk marznie jeśli temperatura w nocy osiąga 26 stopni Celcjusza. Ja też po dłuższym pobycie marzłam i musiałam spać w bluzie z długim rękawem :]